O literackości z Magdaleną Piekorz

Posted: 10/12/2009 in spotkania autorskie

8 grudnia 2009 roku w Filii nr 16 MBP w Katowicach odbyło się w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki i „Wieczoru przy świecach” spotkanie z Magdaleną Piekorz, reżyserką, scenarzystką, poetką. Spotkanie poprowadziła Marta Fox.

Laureatka Złotych Lwów na XXIX Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni i Złotej Kaczki 2005 mówiła o początkach kariery filmowej, o dyscyplinie i pracowitości, bez której nie byłoby owoców swojej działalności. Spotkanie miało charakter wspomnieniowy, uczestniczyły w nim dyrektorki szkół (podstawowej i średniej), do których uczęszczała młoda twórczyni.

Na spotkaniu zostały zaprezentowane 2 utwory poetyckie z tomiku debiutanckiego „Piruet”, wydanego za jej czasów licealnych.To ważny wątek, jednak nie mogę nie zatrzymać się przy znamiennym słowie o literackości kina polskiego.  Mimo tego, iż takie kino do masowych nie należy, to jest potrzeba na takie filmy, snujące się w oparach znaczeń. I do takich, zdaniem Marty Fox, należy „Senność”, który został polecony tym, którzy filmu nie widzieli. A ja się zastanawiam nad ideą najnowszego kina literackiego. Weźmy pod uwagę „Pręgi”, które powstały na podstawie scenariusza Wojciecha Kuczoka według jego powieści „Gnój”. I ostatnio zachwycający „Rewers” w reżyserii Borysa  Lankosza, który o filmie mówi: „Rewers” daje prawdziwą zabawę kinem a powstał wg scenariusza Andrzeja Barta na podstawie jego opowiadania.

Wracając do M. Piekorz, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że po to właśnie widz ogląda obraz, żeby wyjść na spotkanie z historią, opowieścią, człowiekiem. Medium – film jest nie bez znaczenia. Zgodnie z mcluhanowską teorią: na treść przekazu wpływa medium, w którym treść się pojawia. To scenariusz wg Kuczoka, Barta czy innego literata generuje kształt i formę obrazu filmowego.


Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s